Konfirmander

Om årets konfirmationer i Tølløse Kirke

Konfirmationerne finder sted følgende dage:

Bededag den 17/5 (Kildedamsskolen og Tølløse Privat- og Efterskole)

Søndag efter bededag den 19/5 (Sejergaardsskolen)

Kristi Himmelfartsdag den 30/5 (Hjortholmskolen og Concura)

 

Årets konfirmander i 2019 er:

St. Bededag 17. maj kl. 10.00
v. Lene Hjære Østergaard

Fra Kildedamsskolen:
1. Serina Charlin Malou Dacooper
2. Laura Klinje Bager
3. Rikke Selchau-Hansen
4. Cecilie Gilsager
5. Dicte Ejby Rasmussen
6. Niklas Eiberg Ibsen
7. Noomi Rindel Sahl Kristiansen
8. Noah Jørgensen Stentoft
9. Clara Birch Pedersen
10. Freja Cornelia Petersen

Fra Tølløse Privat- og Efterskole:
11. Selma Meldgaard Kjær
12. Jonas Jeppesen
13. Sofie Amalie Andersen
14. Lucas Enoc Sønderbye
15. Rasmus Korsgaard
16. Anna Korsgaard
17. Oskar Emil Hansen Rhode   
18. Christine Marie Hansen

 

St. Bededag 17. maj kl. 12.00
v. Lene Hjære Østergaard

Fra Tølløse Privat- og Efterskole:
1. Noah Flygstrup Nørgaard
2. Benjamin Tadros Olskær Hvid
3. Nikolai Dahl
4. Anna Meyer
5. Kristine Meyer
6. Julia Møller Jensen
7. Celina Christophersen James
8. Casper Rix Hansen
9. Iben Blok Nielsen
10. Ditte Klitgaard Hansen)
11. Noah Rygaard Nielsen
12. Rasmus Mathis Gøtje Jørgensen
13. Mathias Bjæverskov Hemmingsen
14. Ida Hammer Sonne Nielsen
15. Tobias Schønecker
16. Lasse Gert Galsgaard Kofoed
17. Maia Bjerregaard Lerche

 

Søndag 19. maj kl. 11.00
v. Ole Bach Piekut

Fra Sejergaardsskolen:
1. Christian Stockholm Kristensen
2. Katrine Vestergaard
3. Jannick Torp
4. Selma Rasch Binozi
5. Isabella Føhns Hutchinson
6. Noah Berg Pedersen
7. Caroline Hjortaa Stensnæs
8. Lukas Emil Egholm Rasmussen
9. Lærke Ravnholt Jensen
10. Caroline Sofie Poulsen
11. Nicoline Holm Jørgensen
12. Lærke Kronhøj Valentin
13. Louise Poulsen
14. Alberte Puch Zedler
15. Celina Amalie Frank Asby
16. Carla Raasted Osbæck

 

Kristi Himmelfartsdag, 30. maj kl. 11.00
v. Lene Hjære Østergaard

Fra Hjortholmskolen:
1. Patrick Bjerregaard Andersen
2. Sarah Sofie Kristensen
3. Bastian Erik Høholt Larsen
4. Rasmus Steen Larsen
5. Celina Scholer Luthman
6. Fie Nielsen
7. Oliver Bøgdahl Petersen
8. Asger Moos Kühle

 

Konfirmationsundervisning i Tølløse kirke

For at kunne følge undervisning og for at kunne blive konfirmeret i Tølløse kirke skal du være bosiddende i Tølløse sogn.

Tølløse sogn har desværre ikke kapacitet til at tage imod konfirmander der er bosiddende i andre sogne.

Der er mange skoler og mange elever i Tølløse, hvorfor der indgået fælles aftaler med skolerne omkring undervisningstidspunkter og dage. Datoer for undervisning og konfirmation finder du her.

Ønsker du at tilmelde dig til undervisning og konfirmation 2018/19 skal du udfylde og sende tilmeldingsblanketten som du finder her.  TILMELDINGSBLANKET. Den skal være os i hænde senest den 20 august 2018.

Er du ikke døbt, er det en forudsætning for konfirmationen at du bliver det. Dåb aftales med en af præsterne.

Undervisningen foregår tirsdag og torsdage fra uge 39 til og med uge 51, i Tølløse Kirke og sognesal.

Der er desuden afsat 3 hele dage (8.00-15.00) til konfirmandundervisningen efter jul: 29/1, 27/2, 4/4.

Konfirmanderne får fri fra skolerne tirsdage (Kildedamsskolen og TPOE) og torsdage (Sejergaardsskolen) kl 13.00 fra uge 39 til og med uge 51.

Som en del af den obligatoriske undervisning skal du også til gudstjeneste 10 gange inden din konfirmation.